„Visapusiškai harmoningos asmenybės formavimas per intensyvų ir gilų Aikido techninio arsenalo įsisavinimą, puoselėjant geranorišką atmosferą ir pagarbą partneriui“.
 

Aikido moterims

Aikido moterims. Ko moterys ieško aikido praktikoje?

Kas traukia moteris į aikido? Klausimas labai įdomus, ypač, turint omenyje, kad apie 25 procentai lankančių aikido treniruotes – dailiosios lyties atstovės. Taigi, ko gali tikėtis iš aikido moterys?
Aikido naudojama mažai fizinės jėgos. Per Aikido pratybas taikomi atsipalaidavimo, teisingo judesio nukreipimo (judesio geometrijos), vidinio ir išorinio nusiraminimo, savo ritmo ir judesio suderinimo su partnerio ritmu ir judesiu principai. Tai padeda tiksliai atlikti technikas ir skatina meistriškumo augimą. Tokiomis sąlygomis moterys gali jaustis komfortiškai ir pasiekti aukštų rezultatų.
Aikido vis dėlto kovo menas. Todėl jūs mokotės kristi taip, kad išvengtumėte traumų, reaguoti į judesį, vengti pasipriešinimo, o pasiekusios aukštą lygį – numatyti pavojų iš anksto, kad spėtumėte jo išvengti arba jį sumažinti. Atsidūrus nenumatytoje agresijos situacijoje, moteriai tikrai mažiausiai rūpės laimėjimo laurai. Jai bus svarbu išsilaisvinti, išsisukti nuo smūgio, atlikti skausminį užlaikymą ir tiesiog teisingai sureaguoti į agresiją bei puolimą. Šiems tikslams aikido treniruotės, be abejo, yra naudingos.
Sveikata ir estetinis grožis. Judesių ir technikų šlifavimas, saugaus kritimo ir kūliavirsčių mokymasis, judėjimas jaučiant kūno centrą puikiai treniruoja fizines ypatybes. Nyksta antsvoris, kūnas tampa lieknesnis, daugiau pasitempęs. Formuojasi taisyklinga laikysena, galvos ir pečių padėtis, sustiprėja pilvo presas. Eisena ir judesiai tampa grakštesni ir aptakesni, ryškėja jų kryptingumas, tikslingumas.
Vienas pagrindinių aikido principų – vidinės ramybės ir atsipalaidavimo atradimas bei puoselėjimas. Moterims būdingas vidinis nerimas, paprastai jos būna emociškai jautresnės ir ekspresyvesnės už vyrus. Emocinis disbalansas, jeigu jis užvaldo žmogų, trukdo objektyviai ir tiksliai įvertinti esamą situaciją ir, atitinkamai, priimti sprendimą. Praktikuojant aikido, ilgainiui formuojasi įgūdžiai, kaip palaikyti pusiausvyrą tarp proto ir jausmų, kaip išlikti ramiai, atsipalaidavusiai ir kartu jaustis pilnai energijos. Visa tai veda į naujų sąveikos su kitais žmonėmis ir pasauliu būdų atradimą ir taikymą. Paprastai moterims iš prigimties būdingos kai kurios svarbios aikido savybės: vidinė nuojauta (intuicija), jautrumas, minkštumas, tėkmė. Joms nereikia ieškoti savyje ir lavinti šių ypatybių, įveikiant vyrams būdingus stereotipus.Vidinė ramybė, proto ir emocijų pusiausvyra darniai papildo moterims suteiktas gamtos dovanas. Visa tai skatina ir jų techninį meistriškumą.
Aikido – vienintelė kovo menų rūšis, kurioje nėra varžybų ir kovinių turnyrų. Tas, kuris atakuoja (ukė), ir tas, kuris atlieka techniką (nagė), yra ne priešininkai, o partneriai. Partneriai, atlikdami technikas, atsako vienas už kitą ir padeda vienas kitam. Dėl to salėje vyrauja nuoširdi, pagarbi, pozityvi atmosfera. Partnerystės idėja, žinojimas, kad tau padės, ir tikrumas dėl saugumo svarbu daugeliui moterų. Pagaliau, aikido nėra staigių ir blokuojančių judesių, todėl rizika „pasipuošti“ mėlynėmis arba patirti rimtesnes traumas yra minimali. Be abejo, kaip ir bet kurioje fizinėje veikloje, traumų pasitaiko, tačiau atliekant technikas visada akcentuojamas abiejų partnerių saugumas.
Ko nereikia tikėtis iš aikido?
Nesitikėkite, kad praktikuodama aikido, po metų (ar net po dešimties) tapsite Ksena – karių nugalėtoja. Apskritai, aikido dinamika turi savo ypatumų. Aikido technikos bus labai naudingos konfliktinėse situacijose, kuriose dažniausiai atsiduria moterys užpuolimo metu. Kita vertus, moterys turi daugiau šansų pritaikyti aikido techniką kritinėje situacijoje, negu vyrai, nes daugelis neadekvačiai nusiteikusių asmenybių ir moterų skriaudikų dažnai laiko jas bejėgiškomis būtybėmis, todėl leidžia sau tiesiog mosikuoti rankomis, griebti už drabužių ir šiaip nekreipti dėmesio į savo pozicijos pažeidžiamumą. Turint bent šiek tiek ryžto ir drąsos galima sėkmingai išsilaisvinti iš užpuoliko glėbio, suduoti netikėtą smūgį ar atlikti skausminę kontrolę. Tikėtina, kad realiame gyvenime jums net nereikės taikyti aikido kaip fizinio kovos meno. Pastebėta, kad agresoriai linkę pulti potencialias aukas. Kelerius metus pasitreniravus aikido Jūsų laikysena, poza ir dinamika tiesiog spinduliuos žinią, jog Jūs tikrai ne Auka.
Neverta nuogastauti, kad aikido užsiėmimai pakenks Jūsų figūrai. Vien tik praktikuodama aikido, Jūs niekada netapsite panaši į Halką arba Žmogų-Uolą. Be abejo, profesionalus ilgametis aikido praktikavimas keis Jūsų laikyseną ir kūno sudėjimą. Dėl bazinių technikų ir pratimų tobulinimo sustiprės kojos ir rankų dilbiai. Galūnės greičiausiai netaps didesnės arba storesnės, bet Jūs grožėsitės išraiškingesnė jų forma. Dauguma nuolat aikido treniruotes lankančių moterų (ir vyrų ) pastebi, kad ima mažėti svoris ir gerėja bendra savijauta. Apibendrinant, verta prisiminti, kad mėgėjiškame lygmenyje, bet kokie fiziniai pratimai nesugebės sugadinti moters figūros, tuo metu nejudrus gyvenimo būdas, gausus ir riebus valgymas, gazuoti saldūs gėrimai ir saldumynai – tikrai taip.
Nesitikėkite, kad išsaugosite ilgus nagus. Ilgi nagai gali traumuoti partnerį arba nemaloniai užsilaužti, todėl turėtų būti tvarkingai pakirpti. Taipogi, salėje Jums tikrai nereikės papuošalų ant kaklo, ausų, rankų, kojų ir bet kokiose kitose kūno vietose. Neprasminga eiti į treniruotę stipriai pasidažius, su puošnia šukuosena arba palaidais (nesurištais) plaukais. Žodžiu, jeigu nusprendėte lankyti aikido užsiėmimus, prisiminkite, kad šioje veikloje moterį labiausiai puošia teisingai atliekama technika, nes atskleidžia tikslumą, grakštumą, užbaigtumą ir darną jos judesiuose.
Moterų grupės.
Moterų grupės – ypatingas ir, galbūt, nevienareikšmis reiškinys aikido praktikoje. Reikia suvokti, kad išmokti efektyvios savigynos neįmanoma treniruojantis tik su moterimis. Jeigu sugebėti apsiginti yra pagrindinis Jūsų tikslas, tuomet geriau rinktis mišrią grupę. Bendros vyrų ir moterų treniruotės turi savo prasmę. Vyrai, dirbdami su trapesnėmis ir subtylesnėmis partnerėmis, stengiasi nenaudoti grubios fizinės jėgos ir sutelkia dėmesį į formos tobulinimą, o tai yra labai svarbu praktuojant aikido. Savo ruožtu moterys, stovėdamos poroje su fiziškai stipresniais vyrais, imliai perima techninius aikido principus, judėdamos meistriškumo link. Vis dėlto moteriško aikido grupės turi teisę egzistuoti, nes turi eilę privalumų. Rinkitės moterų grupę, jeigu:
• Jums sunku įsileisti į asmeninę fizinę erdvę kitą žmogų, ypač kitos lyties. Aikido užsiėmimuose neišvengiamas artimas fizinis kontaktas, ir jeigu Jums tai nepriimtina, gali būti prasminga pradėti nuo moterų grupės, kurioje jausitės saugesnė.
• Jūs ieškote fizinio aktyvumo, tačiau tradiciniai fitneso užsiėmimai arba pratimai sporto salėje Jums atrodo pernelyg nuobodūs ir rutininiai.
• Jūs siekiate aiškumo ir vidinio apibrėžtumo. Ir taip pat sugebėjimo toleruoti neapibrėžtumą.
• Jums įdomūs nauji savęs pažinimo ir saviugdos būdai.
• norite , kad Jūsų laikysena ir judesiai taptų grakštesni, gracingesni ir aptakesni, ir kartu spinduliuotų pasitikėjimą savimi.
• Jūs norite praktikuoti aikido ir tai daryti galite tik dienos metu.

Paruošė: Natalija Serova, 1 danas Aikido